Artykuły BHP

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szkolenie z podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy odbywa obowiązkowo każdy pracownik zatrudniany na podstawie umowy o pracę. Niezależnie od tego, czym ma się on zajmować i jaki jest charakter firmy. Wielu osobom wydaje się, że znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest istotna jedynie w przypadku osób, które wykonują prace fizyczne i na wysokościach. Warto jednak pamiętać o tym, że różnego rodzaju wypadki i zdarzenia zdarzają się nawet w pozornie bezpiecznym biurze, gdzie pracuje się przy komputerze i umysłowo.

Przede wszystkim osoby, które wykonują niebezpieczne prace zagrażające ich życiu, powinny zawsze wiedzieć, w jaki sposób dbać o swoje bezpieczeństwo. Najważniejsze, to zawsze mieć przy sobie rękawice ochronne, kas, gogle, czy też ubrania robocze. Często takie akcesoria przydają się również w trakcie prac wykonywanych przez nas w domu i w jego otoczeniu. Warto założyć na twarz gogle, jeżeli planujemy ciąć drewno, spawać, a nawet szlifować. Oczy są bardzo ważnymi i jednocześnie niezwykle delikatnymi organami. Może je uszkodzić drzazga, fragment czegoś lub niewielka iskra. Zdarza się, że w niespodziewanym momencie w powietrze wylatują niewielkie odłamki, które mogą trwale uszkodzić nam wzrok. Wówczas gogle są po prostu niezbędne. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt i zawsze korzystać z artykułów, które mają na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa.

Rolą pracodawcy jest zadbanie o to, aby w miejscu pracy i w trakcie wykonywanych obowiązków poza miejscem pracy, pracownik był bezpieczny. W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia ciała lub wypadku, to pracodawca odpowiada za to, że nie zapewnił on odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli zaś okaże się, że pracownik nie posiadał takiej osłony, jak wspomniane już rękawice robocze, gogle, czy kask, pracodawcy grożą poważne konsekwencje. Wiele osób bagatelizuje takie kwestie i często nie przestrzegają ustalonych przez pracodawcę zasad. Takie osoby muszą się liczyć z tym, że zawsze można im zarzucić brak przestrzegania regulaminu BHP ustalonego przez pracodawcę i nie otrzymają już one żadnego odszkodowania od niego. Lepiej jest zawsze zakładać gogle ochronne i kas, aby nie mieć później wyrzutów sumienia.

Poza tym, pracodawca powinien zapewnić również ubiór roboczy swojemu personelowi. Jeżeli nie zapewni strojów do pracy, wówczas powinien on wypłacać odpowiedni ekwiwalent. Musi też pokryć koszty prania ubrania roboczego, z którego korzystają jego pracownicy. Dobrze jest kupować zarówno ubrania robocze, jak i akcesoria jak gogle, rękawice i ochraniacze, w profesjonalnych sklepach z artykułami BHP. Oczywiście, wiele dużych sklepów sieciowych proponuje również sprzedaż tego typu akcesoriów, jednakże nie zawsze są to produkty wysokiej jakości. Powinny posiadać certyfikaty jakości, które potwierdzają, że dany produkt faktycznie chroni nasze oczy, ręce, czy twarz. Na rynku pojawia się bowiem sporo akcesoriów chińskiej produkcji, które są niskiej jakości i wykonano je ze słabych materiałów. Nie powinno się oszczędzać na tego typu rzeczach, ponieważ zdrowie i życie są bezcenne. Pracownik, który posiada odpowiedniej jakości artykuły bezpieczeństwa i higieny pracy, z pewnością jest znacznie bardziej bezpieczny od tego, który posługuje się tanimi podróbkami. Pracodawcy powinno na tym bezsprzecznie zależeć. Także pracownicy powinni się dopominać o swoje prawa i prosić o zakup odpowiedniego sprzętu. Jeżeli pracodawca odmawia, wystarczy sprawę zgłosić do powiatowej inspekcji pracy. Z pewnością taki przypadek zostanie bardzo szybko skontrolowany i na pracodawcę może zostać nałożona kara w postaci grzywny.

Obecnie na rynku można spotkać naprawdę wysokiej klasy akcesoria BHP. Wiele firm proponuje też oznaczenia wyjść bezpieczeństwa i drogi ewakuacyjnej. Można więc zrobić kompleksowe zakupy i zamówić również innego rodzaju akcesoria. Warto bowiem zadbać o to, aby cały budynek, w którym mieści się firma był bezpieczny.

 

Leave a Comment