Artykuły BHP

Bezpieczne wykonywanie prac

Bezpieczne wykonywanie prac

Wiele osób, wykonując nawet najprostsze obowiązki domowe i drobne naprawy oraz remonty, zapomina o tym, jak ważne jest ochranianie narażonych na uszkodzenie części swojego ciała. Najczęściej są to dłonie, którymi pracujemy. Dlatego też, warto mieć w domu zawsze odpowiednie rękawice robocze. Pomogą one bowiem osłonić ręce i zapobiegną uszkodzeniom i poparzeniom skóry.
Rękawice robocze powinny być oczywiście dostosowane do wykonywanych obowiązków. Zupełnie inne stosuje się podczas zwykłych prac ogrodniczych, a inne podczas większych prac. Ogrodnicze rękawice robocze chronią skórę w nieznaczny sposób. Z pewnością nie wykonuje się ich z materiałów ognioodpornych, na co warto zwracać uwagę, jeżeli korzystamy z pomocy sprzętów i maszyn. Zazwyczaj są one po prostu pokryte gumą, dzięki czemu nie przyczepia się do nich ziemia i nie przebijają się przez nie kolce. Znacznie ułatwia to wszelkie prace związane z pielęgnacją i sadzeniem roślin.
Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice robocze przeznaczone do cięższych prac. W sklepach budowlanych, ogrodniczych oraz z narzędziami i maszynami, można bez problemu znaleźć duży wybór takich rękawic, w różnych rozmiarach i kolorach. W każdym domu powinno się znaleźć kilka par takich rękawic. Niezbędne są również najzwyklejsze rękawice robocze wykonane z gumy. Powinno się w nich sprzątać i bezwzględnie używać ich, kiedy tylko mamy do czynienia ze środkami chemicznymi. Należy chronić skórę rąk przed ich możliwym toksycznym i szkodliwym działaniem.
W przypadku wykonywania czynności w ramach swoich obowiązków zawodowych, pamiętajmy zawsze, aby zgłosić pracodawcy potrzebę posiadania odpowiednich rękawic dostosowanych do naszych wymagań. Kwestia ta leży w gestii pracodawcy, który jest zawsze odpowiedzialny za wykonywane przez nas zadania. Rękawice robocze to podstawowe wyposażenie osób pracujących fizycznie i pracodawca musi bezwzględnie je zapewnić. Jeżeli nie wyraża on takiej woli, warto zgłosić ten fakt do Powiatowej Inspekcji Pracy. Z pewnością na pracodawcę zostaną nałożone kary za brak stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każdy pracodawca musi jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków przez nowozatrudnionego pracownika, przeszkolić go obowiązkowo z obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Powinien mu również bezwzględnie wskazać, z jakich materiałów i akcesoriów w zakresie BHP, zobowiązany jest on korzystać przy wykonywaniu swoich obowiązków. Takie szkolenie z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca powinien co jakiś czas powtarzać. Warto również przeprowadzać w tym zakresie stosowne kontrole. Każdy pracownik, który zobowiązany jest wykonywać swoje obowiązki z wykorzystaniem rękawic roboczych, lub gogli, powinien zostać skontrolowany w tym zakresie.
Kwestie bezpieczeństwa wykonywania różnych czynności są przez społeczeństwo bardzo często bagatelizowane. W szczególności, kiedy wykonujemy prace domowe i drobne remonty, zapominamy o tym, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć wrażliwe części ciała i zapobiec ewentualnym wypadkom. Najczęściej orientujemy się dopiero, kiedy zdarzy się nam wypadek przy pracy. Wówczas, możemy mieć pretensje jedynie do siebie. Warto więc zadbać o zakup odpowiednich materiałów chroniących nasze życie i zdrowie. Takie zakupy można zrobić w każdym większym markecie budowlanym, ogrodniczym, lub sklepie z narzędziami. Oczywiście, dobrze jest wybierać produkty polskie i wykonywane w krajach Unii Europejskiej. Dobrze jest zwrócić również uwagę na to, czy posiadają one stosowne certyfikaty. Lepiej unikać produktów chińskich, niskiej jakości. Może się bowiem okazać, że nie są one na przykład ognioodporne i nie chronią nas w należyty sposób. Jest to istotne przy wyborze akcesoriów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Leave a Comment