Artykuły BHP

Ochrona głowy w trakcie pracy

Ochrona głowy w trakcie pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy, który przyjmuje nowego pracownika jest oczywiście bezwzględnie przeszkolenie go w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie jest ważne to, że każdy z nas uczył się ich w szkole i na studiach. Pracodawca musi zapewnić nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a co za tym idzie – wskazać nam, w jaki sposób należy się zachowywać w różnych sytuacjach, a jak nie powinno się robić. Wielu osobom wydaje się to śmieszne. Podkreślają one, że w niebezpieczeństwie znajdują się jedynie osoby wykonujące pracę fizyczną, które pracują na wysokościach i wykonują niebezpieczne akrobacje. Wydaje się, że osoba pracująca w biurze, czy w sklepie, nie może spotkać się z takim niebezpieczeństwem.

Oczywiście, jest to zupełnie inny rodzaj niebezpieczeństwa, jednakże zawsze w sprzęcie komputerowym może nastąpić silne spięcie, a w sklepie podczas rozkładania towaru można spaść z drabiny lub zostać przywalonym towarem. Na każdym kroku trzeba więc znać podstawowe zasady, jakimi należy się kierować. Bardzo ważne jest również posiadanie i wykorzystywanie podstawowych akcesoriów z zakresu BHP, jak kaski, gogle, kamizelki odblaskowe, czy też rękawice robocze. Naturalnie, dotyczy to jedynie osób, które wykonują pracę fizyczną. Najważniejsze jest wówczas osłonięcie wrażliwych części ciała, jak głowa, oczy, czy dłonie. Najczęściej można bowiem doznać uszkodzenia tych części ciała. Najważniejsze są oczywiście kaski. Nie powinno się nawet wchodzić na budowę bez odpowiedniego kasku. Nie można bowiem przewidzieć, czy nic się nie oderwie i nie spadnie nam na głowę. Dopóki budynek nie jest oddany do użytku, wszyscy pracownicy, którzy pojawiają się na budowie, powinni zakładać na głowy kaski. Warto o tym przypominać, jeżeli komukolwiek zdarza się chodzić po budowie bez osłonięcia swojej głowy. Gogle przydają się jedynie w przypadku braku bezpieczeństwa dla oczu. Trzeba je koniecznie zakładać podczas spawania i innych czynności, które powodują, że niewielkie odłamki lub iskry mogą unosić się na wysokości naszej twarzy.

Bardzo ważne jest, aby pracodawca zawsze zadbał o kwestię bezpieczeństwa swoich pracowników. To jego rolą jest zakup odpowiednich artykułów BHP, jak na przykład kaski, kamizelki na głowy, czy też odzież ochronna. W zależności od tego, jakie wykonują oni prace, powinien on zadbać o to, aby posiadali zawsze wymagane produkty.

Poza tym, my również powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, kiedy wykonujemy jakiekolwiek prace we własnym domu, czy w jego okolicy, a także podczas naprawy samochodu. Warto planując remont, zakupić kaski, a także gogle chroniące wzrok. Zawsze trzeba chronić najbardziej wrażliwe części ciała, czyli głowę, oczy i ręce. Artykuły BHP nie są drogie i można je kupić w wielu sklepach. Bez problemu kaski, kamizelki i rękawice zakupimy właśnie w specjalistycznym sklepie BHP, ale również w większym sklepie sieciowym, w sklepach z narzędziami i materiałami budowlanymi i w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Koniecznie należy zadbać o siebie i kupić podstawowe produkty, które również znacznie ułatwią nam wykonywanie czynności remontowych. Coraz więcej osób przekonuje się do takiego rozwiązania.

 

Leave a Comment