Artykuły BHP

Ochrona słuchu w trakcie prac

Ochrona słuchu w trakcie prac

Wiele mówi się ostatnio o tym, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Co roku powstają kolejne kampanie społeczne przestrzegające pracodawców oraz pracowników przed przykładowymi konsekwencjami wypadku przy pracy. Oczywiście, nikt z nas nie spodziewa się, że może przytrafić mu się coś złego. W życiu bywa jednak różnie i nawet pracując w biurze lub w sklepie może nas spotkać wypadek. Wiele osób zapomina również o tym, że często praca może powodować trwały ubytek na zdrowiu.

Dlatego też, tak ważne są zabezpieczenia, jak na przykład nauszniki, czy też gogle. Dzięki nim można ochronić swój słuch lub wzrok przed stopniową utratą tego zmysłu. Wiele osób nie dostrzega tego, że z powodu pracy w ciągłym hałasie, powoli słabnie ich słuch. Często zauważają to, kiedy jest już za późno na to, aby same nauszniki mogły w czymkolwiek pomóc. Warto zastanowić się nad tym i stosować się do podstawowych zasad wynikających z bezpieczeństwa i higieny pracy. W każdym zakładzie z pewnością znajduje się wewnętrzny regulamin, który obliguje wszystkie osoby pracujące przy głośnych urządzeniach, aby zakładały te nauszniki, a także osoby pracujące na przykład przy spawaniu, do zakładania zabezpieczających gogli. Bardzo ważne są również odpowiednie rękawice ochronne, ubiór ochronny i inne akcesoria BHP. Obowiązkiem pracodawcy jest oczywiście zapewnienie pracownikom dostępu do takich akcesoriów. To on powinien je zakupić i rozgospodarować. Jeżeli bowiem pracownikowi stanie się cokolwiek złego w trakcie wykonywania pracy, to zawsze pracodawca jest odpowiedzialny za całe zdarzenie. Warto więc traktować poważnie kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy i stosować się do przepisów prawa w tym zakresie.

Również sami pracownicy powinni stosować się do zapisów regulaminu, zakładać nauszniki i gogle ochronne. Warto pamiętać również o tym w warunkach domowych. Wielokrotnie zdarza się, że coś piłujemy lub używamy innych głośnych i niebezpiecznych dla wzroku, iskrzących się narzędzi. Wówczas koniecznie należy zaopatrzyć się właśnie w stosowne nauszniki oraz gogle chroniące wzrok przed uszkodzeniem. Tego typu akcesoria z zakresu BHP można kupić za niewielkie pieniądze w każdym sklepie branżowym tego typu, a także w dużych galeriach handlowych, w sklepach budowlanych. Niekiedy znajdują się nawet na stacjach benzynowych. Najlepiej oczywiście postawić na produkty wysokiej jakości. Nie powinno się kupować tanich, chińskich akcesoriów, które nie są po prostu trwałe. W Polsce funkcjonuje z powodzeniem przynajmniej kilku bardzo dobrych producentów tego typu akcesoriów. Można je również zamawiać na ich stronach internetowych.

W każdym domu powinny znaleźć się przynajmniej rękawice ochronne, do pracy w ogrodzie, na balkonie, czy nawet do przenoszenia ciężkich mebli, a także nauszniki na wszelki wypadek. Często nie zastanawiamy się nad tym, że sami robimy sobie krzywdę zapominając o takich rzeczach. Warto również zaopatrzyć się w inne akcesoria, jeżeli często remontujemy i majsterkujemy. Z pewnością nie będzie to wielki wydatek, a zwiększy nasze bezpieczeństwo. Nie powinno się nigdy bagatelizować tych kwestii. Chodzi bowiem o nasze zdrowie, a niekiedy nawet życie. Powinniśmy zachować więc szczególną ostrożność.

 

Leave a Comment