Artykuły BHP

Odzież ochronna w branży budowlanej

Odzież ochronna w branży budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odzieży ochronnej, koniecznej przy wykonywaniu określonego rodzaju prac. Pracownik, który nie otrzyma odpowiedniej odzieży ma prawo, a wręcz obowiązek przystąpienia do pracy. Charakter odzieży ochronnej różni się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Odzież ochronna w branży budowlanej

Wybór odpowiedniej odzieży ochronnej w branży budowlanej będzie uzależniony od tego w jakich warunkach odbywa się praca. Jeżeli pracownicy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz, w bardzo niskich temperaturach, konieczne jest zapewnienie im odzieży i obuwia, które chronią przed wilgocią, chłodem i mrozem. Analogicznie wygląda sytuacja przy pracy w wysokich temperaturach. W branży budowlanej często należy zmieniać odzież ochronną w zależności od warunków klimatycznych. Do obowiązków pracownika często należy dbanie o powierzoną mu odzież. Jednak koszty prania i konserwacji ponosi pracodawca.

Spodnie i kombinezony robocze

Pracownicy budowlani otrzymują spodnie i kombinezony robocze, których zadaniem jest ochrona przed pobrudzeniem, uszkodzeniem ciała i co oczywiste przed chłodem. Odzież tego typu wykonana jest z materiałów łatwych w utrzymaniu, i odpornych na uszkodzenia. Są to cechy bardzo ważne, kiedy chcemy, żeby służyła nam ona jak najdłużej. Odzież powinna wyglądać estetycznie, w zależności od preferencji danej firmy.

Kaski ochronne obowiązkowe w branży budowlanej

Kaski ochronne należą do najbardziej charakterystycznych akcesoriów w branży budowlanej. Często to właśnie po nich rozpoznajemy osobę pracującą na budowie. Kaski są tak ważne, ponieważ chronią głowę pracownika przed uszkodzeniami mechanicznymi, które w budownictwie zdarzają się znacznie częściej niż w innych branżach. Występują one w różnych kolorach i kształtach, co sprawia, że każda firma może wybrać modele najbardziej optymalne dla siebie. Kaski są bardzo wytrzymałe i zazwyczaj objęte przynajmniej roczną gwarancją.

Obuwie robocze dla pracowników budowlanych

Obuwie robocze jest niezwykle istotne dla osób, które pracują w branży budowlanej. Jego zadaniem jest ochrona stóp przed urazami mechanicznymi, dlatego ten rodzaj obuwia posiada stosowne wzmocnienia i solidną konstrukcję. W zależności od warunków w jakich wykonywana jest praca obuwie robocze musi chronić przed chłodem, czy wilgocią. Bardzo duże znaczenie ma podeszwa tego rodzaju obuwia. Powinna być ona wytrzymała, odporna na ścieranie, ale również zabezpieczająca przed poślizgiem. Co równie istotne takie obuwie musi być także wygodne, ponieważ pracownik nosi je co najmniej kilka, a często nawet kilkanaście godzin.

Ochrona twarzy i oczu w branży budowlanej

Osoby pracujące na budowie często potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia twarzy, a szczególnie oczu. Do tego celu szczególnie przydatne są okulary ochronne, które zabezpieczają oczy przed pyleniem, a także szkodliwym działaniem promieniowania. Czasem niezbędne do pracy są specjalne maski, które zabezpieczają nie tylko oczy, ale także cały układ oddechowy.

Leave a Comment