Narzędzia budowlane

Pielęgnowanie ogrodu i balkonu

Pielęgnowanie ogrodu i balkonu

Każda gospodyni domowa lubi mieć w swoim pobliżu rośliny. Zależy nam na tym, aby blisko było coś żywego i zielonego, ponieważ żyjąc w miastach nie mamy możliwości obcowania z naturą przez cały dzień. Często więc przeciętna Polka stara się mieć chociaż cień radości i projektuje sobie piękny ogród, lub – jeśli mieszka w bloku w dużym mieście – przynajmniej balkon.

Mieszkańcy wsi i spokojnych osiedli, którzy mają swoje własne domy, mają możliwość upiększenia okolicy swojego domu i zaprojektowania pięknego ogrodu. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, lub też zdecydować się na pomoc profesjonalnego projektanta ogrodów. Obecnie jest to niezwykle popularne, ponieważ taka osoba dostosuje roślinność do naszych potrzeb i możliwości. Poza tym, zaprojektuje ona przestrzeń tak, aby była funkcjonalna i praktyczna. Bardzo ważny jest wybór odpowiednich gatunków roślin, które sprawdzają się odpowiednio w naszym klimacie. Nie każdy zna się na takich szczegółach i często lepiej jest, jeżeli decyzję podejmie profesjonalista.

Kiedy już mamy swój piękny ogród, pozostaje jeszcze kwestia jego pielęgnacji. Oczywiście, każdy w swoim domu posiada konewkę oraz nożyce ogrodowe. Nie wystarczy jednak samo ich posiadanie. W ogrodzie trzeba bowiem spędzać każdego dnia przynajmniej kilkanaście minut. Konieczne jest doglądanie swoich roślin i ich pielęgnacja. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie automatycznego nawadniania, jednakże nie jest to mała inwestycja. Większość osób decyduje się więc na zwykłe węże ogrodowe lub kurtyny wodne. Zapewniają one odpowiednią ilość wody, jednakże trzeba pamiętać codziennie o ich podłączeniu. Najlepiej jest oczywiście podlewać roślinność na wieczór, kiedy nie ma już tak dużego słońca. W innym wypadku, woda bardzo szybko się zagotuje i wyparuje z gleby, a nasze rośliny zostaną pozostawione bez składników mineralnych i substancji odżywczych.

Poza codziennym nawadnianiem roślin, od czasu do czasu potrzebne będą nam nożyce, ponieważ ogród wymaga również pielęgnacji. Konieczne jest podcinanie na wiosnę większości drzewek i krzewów. Poza tym, często rośliny ozdobne wymagają również formowania raz na jakiś czas. Do tego celu stosuje się specjalne nożyce ogrodowe, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że same nożyce to nie wszystko. Niezbędne są poza tym podstawowe umiejętności w posługiwaniu się nimi. Nie powinno się również roślin zbyt mocno podcinać. Nigdy nie robi się tego, kiedy roślina puszcza pączki i dopiero budzi się do życia.

Wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego ogrodnika, który dba o to, aby podcinać roślinność w odpowiedni sposób oraz ewentualnie dokonuje kolejnych dosadzeń taki ogrodnik posiada własne, bardzo profesjonalne nożyce, za pomocą których formuje on roślinność w odpowiednie kształty. Oczywiście, konieczne jest również koszenie trawnika raz na jakiś czas. Jeżeli posiadamy dobrej jakości kosiarkę, możemy to z powodzeniem zrobić sami i pewnie sprawi nam to przyjemność. Jeżeli zaś nie posiadamy dobrego sprzętu, można również wynająć kogoś, kto raz w miesiącu wykosi nam cały trawnik w ogrodzie. Bardziej opłaca się jednak zakupienie kosiarki, ponieważ takie usługi kosztują.

Nie każdy ma oczywiście szczęście, aby posiadać własny ogród. Większości osób musi wystarczyć sam balkon. Oczywiście, bywają balkony większe i mniejsze. Wystarczy jednak odrobina fantazji, aby z balkonu wyczarować cudowny ogród. Przede wszystkim, warto zaplanować przestrzeń w odpowiedni sposób, aby balkon był funkcjonalny i aby można było tam z powodzeniem spędzać miło czas. Wystarczy mała ławeczka lub dwa krzesełka i ruchomy blat, aby na balkonie można było już zjeść posiłek i napić się porannej kawy. Jeżeli chodzi o roślinność, nie powinno się przesadzać. Taką roślinność można kupić w każdym większym sklepie ogrodniczym lub też w innym sklepie. Najczęściej w Polsce sadzone są bratki na wiosnę, a następnie w ich miejsce pelargonie. Oczywiście, na naszych balkonach pojawiają się również piwonie, kwiaty polne, słoneczniki i tulipany. Wiele osób decyduje się obecnie również na hodowlę ziół na balkonie. Wystarczy tylko posiadać nożyce do podcinania ziół i podlać je co drugi dzień wieczorem. Bardzo popularne stają się również pomidorki koktajlowe i poziomki. Można je spotkać na wielu balkonach. Oczywiście, aby móc cieszyć się piękną roślinnością, trzeba o nią dbać w odpowiedni sposób. Wiele osób decyduje się na donice, które automatycznie nawadniają kwiaty. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeżeli często nie ma nas w domu i nie ma kto podlać nam naszych roślin balkonowych.

Można stosować również różnego rodzaju kule, czy butelki, które również nawadniają w stopniowy sposób. Nie jest to już jednak tak dobre rozwiązanie, jak doniczki z automatycznym systemem. Poza tym, koniecznie należy zabezpieczać roślinność wieloletnią na okres jesienno-zimowy. Przymrozki mogą zabić nasze rośliny, o które dbaliśmy przez cały sezon wiosenno-letni. Wystarczy zwykła agrowłóknina i możemy się już cieszyć pięknym balkonem. Niektórzy korzystają nawet z folii bąbelkowej, która również idealnie osłania przed mrozem rośliny.

 

Leave a Comment