Narzędzia budowlane

Progi i górna krawędź tylnego zderzaka – jak je zabezpieczyć przed przypadkowym uszkodzeniem?

Wsiadając do auta, wysiadając z niego, czy też próbując umieścić bagaże w bagażniku, narażamy lakier samochodu na uszkodzenie. Dotyczy to zwłaszcza progów i górnej krawędzi tylnego zderzaka, gdyż to one wystawione są na bezpośredni kontakt z naszymi butami, otarcia i zarysowania walizkami i innymi pakunkami (np. plastikowymi koszami, które wozimy ze sobą na zakupy, aby łatwej było ułożyć je i zabezpieczyć przed niekontrolowanym przemieszczaniem się w trakcie jazdy). Można jednak niewielkim kosztem zabezpieczyć ich powierzchnię przed tego typu incydentami, które w najlepszym wypadku nieco osłabią estetykę nadwozia, a w najgorszym staną się miejscem powstania niebezpiecznych ognisk korozji. Jak to zrobić? Jakie alternatywne rozwiązania warto w tej kwestii rozważyć? O tym w dalszej części artykułu.

Transparentna folia samochodowa

Jednym z bardziej skutecznych sposobów na zapewnienie ochrony wspomnianym we wstępie elementom, jest posłużenie się tzw. folią ochronną. W odróżnieniu od folii graficznej jest ona przezroczysta, posiada różną grubość, a także w najmniejszym stopniu nie wpływa na odcień lakieru, który przy jej pomocy próbujemy zabezpieczyć. Pod względem technicznym jest to zaś produkt o podobnej elastyczności i metodzie montażu, która wymaga rozgrzania powierzchni folii oraz wyrównania jej (pozbywając się przy tym pęcherzyków powietrza) przy użyciu rakla. Progi i górna krawędź tylnego zderzaka – oczywiście zarówno w tym pierwszym, jak i drugim przypadku należałoby obkleić cały element – warto w takiej sytuacji pokryć również primerem, a brzegi foli uszczelnić przy pomocy specjalnego preparatu zapobiegającemu przypadkowemu zadarciu.

Stalowe nakładki

Ten sposób jest chyba najprostszy z możliwych, gdyż stalowe nakładki wystarczy jedynie przykleić w odpowiednim miejscu, by spełniły swoją funkcję. Najpierw jednak należy dokładnie oczyścić powierzchnię, na której mamy zamiar to zrobić oraz nabyć produkt, który będzie dedykowany modelowi samochodu, który posiadamy, gdyż jak wiadomo, projekt nadwozia oraz wymiary takich elementów jak progi, czy tylny zderzak potrafią bardzo się od siebie różnić. Dzięki zakupowi odpowiednio dopasowanych elementów można oszczędzić sobie także frustracji z efektu oferowanego przez uniwersalne nakładki tego typu oraz pieniędzy, gdyż komplet zawsze posiada tu dokładnie taką ilość elementów, ile drzwi i progów ma dana wersja pojazdu. Stalowa nakładka posiada również dużą wytrzymałość na uszkodzenia, a więc będzie to rozwiązanie na wiele długich lat – nie mówiąc już o tym, że taki dodatek może odrobinę podnieść cenę samochodu podczas sprzedaży jeśli tylko będzie reprezentował jednolite i spójne wzornictwo.

Ostrożności nigdy za wiele

Popularną metodą wśród kierowców, którzy mają na celu zabezpieczenie powłoki lakierniczej swojego samochodu – nie tylko na progach i tylnym zderzaku – jest używanie specjalnych past i wosków. Dzięki ich odpowiedniemu nałożeniu i wypolerowaniu powstaje dodatkowa powłoka, która jest w stanie ochronić karoserię przed przypadkowym zarysowaniem. Dzieje się to oczywiście kosztem integralności jej struktury, ale lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na jej odnowę na danym elemencie nadwozia, niż kilkaset złotych za pomalowanie go na nowo u lakiernika. Istnieją nawet specjalne firmy, które kompleksowo potrafią zająć się tym sposobem zabezpieczenia lakieru, dlatego, jeśli nie mamy pewności jak to zrobić poprawnie, warto zwrócić się do nich o pomoc.

Pomysły na zabezpieczenie progów i górnej krawędzi tylnego zderzaka stworzyliśmy wspólnie ze sklepem internetowym Motos.pl

Leave a Comment