Narzędzia budowlane

Renowacja starych mebli

Renowacja starych mebli

Jakiś czas temu niezwykle modne stało się wykorzystywanie starych mebli. Kiedyś uważane było to za obciach i każdy chciał w swoim mieszkaniu mieć tylko meble modne i ładne, najlepiej pochodzące z najnowszych kolekcji na dany sezon. Teraz, dużo bardziej liczy się już charakter konkretnego wnętrza i to, czy pokazuje on, kim są ludzie, którzy w danym mieszkaniu mieszkają.

Bardzo modne stały się stare meble, które właściciele samodzielnie poddają odpowiedniej renowacji. Okazuje się, że każdy, nawet bardzo brzydki mebel i papier ścierny oraz farby mogą zdziałać cuda. Oczywiście, na początku, z mebli trzeba zedrzeć całą wierzchnią warstwę farby i lakieru, aby dostać się po prostu do samego drewna. Do tego właśnie jest nam potrzebny papier ścierny. Można też korzystać, zamiast z arkuszy, na przykład z walców lub gąbek. Większość osób jednak całkiem tradycyjnie wybiera zwykły i najtańszy papier ścierny. Można go kupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym i z narzędziami. Często znajduje się również na półkach w większych hipermarketach.

Kiedy nasz mebel jest już odpowiednio wypolerowany i oczyszczony, możemy odłożyć papier ścierny w spokoju i zająć się już zdobieniem mebla. Można oczywiście użyć samej bejcy i pozostawić prawdziwe drewno na wierzchu. Większość starych mebli nie jest jednak w aż tak dobrym stanie. Sam papier ścierny nie jest w stanie dokonać cudów. Można szlifować meble, ale nadal widać po nich ich starość. W takiej sytuacji, idealnie sprawdza się pomalowanie drewna na dowolny kolor. Niezwykle modne w tym roku są wzory kwiatowe i geometryczne malowane na meblach. Można też bawić się w różnego rodzaju napisy. Wszystko to zależy już od tego, w jakim pomieszczeniu mebel stanie i komu będzie on służył. Młodzi ludzie są obecnie bardzo odważni i decydują się oni nawet na dość ekscentryczne rozwiązania.

Doskonałym pomysłem na dodatkowe ożywienie mebla, jest wymiana wszystkich gałek i rączek. W sklepach z dodatkami wnętrzarskimi można obecnie bez problemu zakupić takie różne gałki i rączki. Można nawet wybrać kilka różnych i wszystkie zamontować jednocześnie. W ten sposób osiąga się ciekawy efekt. W przypadku witryny, doskonałym pomysłem jest umieszczenie lustra z tyłu półki na szkło lub taśmy LED, która będzie pięknie podświetlała wnętrze witrynki. Istnieje wiele sposobów na to, aby starym meblom nadać nowe życie i sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą całego domu lub mieszkania. Wystarczy zwykły papier ścierny i dobrej jakości farba do drewna.

 

Leave a Comment