Narzędzia spawalnicze

Rozwój kompetencji zawodowych

Rozwój kompetencji zawodowych

Bezpieczeństwo przy wykonywaniu wszystkich istotnych prac budowlanych i remontowych, to absolutna podstawa. Tym bardziej, że na placu budowy niejednokrotnie znajdują się takie urządzenia jak butla gazowa albo spawalnica, które są w stanie w niewłaściwych rękach stanowić ogromne zagrożenie. Skoro pracownicy biurowi otrzymują wielokrotnie przeszkolenie z BHP w celu uchronienia ich przed ryzykiem wynikających z wielogodzinnej pracy w biurze i przed komputerem, tym bardziej osoby mające na co dzień styczność z takimi urządzeniami jak piła mechaniczna i butla gazowa, powinni być stosownie przygotowani i przeszkoleni w zakresie ich wykorzystania. Niejednokrotnie bardziej profesjonalne i skomplikowane narzędzia pracy, do których jednak butla gazowa się nie zalicza – wymagają odpowiedniego szkolenia i pozwolenia na ich wykorzystywanie w pracy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w zakładzie pracy lub w ramach wykonywanej prywatnie dla indywidualnego klienta usłudze, ze spawalnicy czy lutownicy korzystały osoby nie mające żadnej szkoły w tym zakresie. Doświadczenie i wiele lat praktyki w zakresie korzystania z takiego sprzętu wystarcza za każdą szkołę i wielu pracodawców oraz zleceniodawców nie stawia absurdalnie wysokich wymogów kompetencyjnych czy edukacyjnych względem pracowników firm remontowo-budowlanych. Niemniej taki sprzęt jak butla gazowa, a tym bardziej spawalnica, może w niewłaściwych rękach wywołać bardzo duże niebezpieczeństwo czy wręcz zniszczenia – w najlepszym wypadku wpływając na efekt końcowy zlecenia. Dlatego w niektórych przypadkach prowadzone są rozliczne kursy nie tylko BHP. Przykładem jest właśnie spawanie, którego można nauczyć się w wielu różnych szkołach zawodowych i nie tylko, a różnorodność technik spawalniczych sprawia, że można z powodzeniem stale rozwijać własne kompetencje i zyskiwać pozwolenie na pracę w coraz to bardziej skomplikowanym środowisku.

Przeważnie wyższe kompetencje i doświadczenie oraz wykształcenie, niezbędne są wszędzie tam, gdzie pracodawca posiada niesamowicie nowoczesny i innowacyjny sprzęt i nie może pozwolić sobie na oddanie go w ręce osoby kompletnie nieprzygotowanej do jego obsługi. Butla gazowa to naturalnie jeden z elementów, który dość rzadko ulega modyfikacjom, niemniej w określonych systemach taka butla gazowa może być zbudowana w sposób niestandardowy i podlegać nietypowej konserwacji czy wymianie. Do takich zadań także potrzebny jest wykwalifikowany pracownik, chociaż nie brakuje naturalnie firm, które świadczą takie usługi jak przegląd techniczny czy serwis, w ramach którego każda butla gazowa czy dowolne inne urządzenie z placu budowy, może zyskać drugie życie. Bardzo istotne jest więc kształcenie się w zakresie rozmaitych technologii, albowiem wciąż wprowadzane są nowe techniki, urządzenia, systemy funkcjonowania, metody postępowania i tylko będąc z nimi na bieżąco, można faktycznie starać się utrzymać na współczesnym, niełatwym i konkurencyjnym rynku.

Butle gazowe stanowią przede wszystkim wyposażenie spawacza, więc powinny być atestowane. Na stanowisku spawania panują wyjątkowe warunki, w których nawet najmniejsze wady techniczne i konstrukcyjne któregokolwiek z elementów, mogą nieść ogromne zagrożenie nie tylko dla tej jednej spawającej osoby, ale także dla całego zakładu pracy. Dlatego tak ważne jest kupowanie butli gazowych tylko i wyłącznie z zaufanego źródła i odpowiednio atestowanych, transportowych. A następnie kluczowe wydaje się być odpowiednie konserwowanie i przechowywanie takiej butli już w samym miejscu pracy – za co odpowiada nie tylko spawacza, ale pracodawca również. Przede wszystkim, zgodnie z BHP, za odpowiednie przygotowanie miejsca do tego, aby składowane butle były zabezpieczone i pod stałym dozorem.

 

Leave a Comment