Artykuły BHP

Widoczny oznacza bezpieczny

Widoczny oznacza bezpieczny

Wiele mówi się obecnie o tym, aby dbać o bezpieczeństwo zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i w miejscu pracy. Przede wszystkim, pracodawca powinien zawsze myśleć o bezpieczeństwie swoich podwładnych i to od niego zależy, czy w danej firmie przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Zazwyczaj kwestie BHP kojarzą nam się z zawodami, które nie są bezpieczne. Głównie osoby wykonujące pracę fizyczną, muszą dbać o to, aby zakładać akcesoria takie jak kamizelki, kaski ochronne, gogle na oczy i ubrania robocze wykonane z odpowiednich materiałów.

Chodzi o to, aby zminimalizować palność materiałów, jakie na sobie nosimy, być widocznym i jednocześnie ochronić wrażliwe części naszego ciała, jak głowa, czy oczy. Często na budowach, czy w trakcie remontów dróg widzimy panów, którzy noszą odblaskowe kamizelki, kaski ochronne i odpowiednie obuwie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w miejscu, w którym pracują różnego rodzaju maszyny, pojazdy i narzędzia, bardzo łatwo jest o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi i komuś może przytrafić się wypadek. Często ludzie nie są widoczni z dużej odległości i zdarzają się problemu. Wystarczą zwykłe kamizelki odblaskowe, aby całkowicie zmienić tę sytuację. Najlepiej jest wybierać te w kolorach żółtym i pomarańczowym, ponieważ odpowiednio rzucają się one w oczy. Profesjonalny pracodawca powinien bezwzględnie zadbać o to, aby jego pracownicy posiadali takie kamizelki. Każdy z nas powinien koniecznie posiadać taką kamizelkę w swoim samochodzie.

Kiedy zdarzy nam się jakikolwiek wypadek, albo po prosu musimy opuścić samochód na drodze i chodzić w okolicach jezdni, bezwzględnie powinniśmy zawsze ubierać kamizelki. Znacznie zwiększa to nasze bezpieczeństwo na drodze jako pieszego. Dla kierowcy człowiek jest jedynie punktem z dużej odległości i im szybciej go zauważy, tym bardziej bezpieczny może się czuć. Poza tym, nie wolno zapominać również o rozstawieniu trójkąta bezpieczeństwa oraz włączeniu świateł awaryjnych. Trzeba maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych osób.

Gdzie najlepiej jest kupować kamizelki odblaskowe, gogle, czy kaski bezpieczeństwa? Najlepszym rozwiązaniem z pewnością jest zrobienie zakupów w profesjonalnej firmie, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją artykułów bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście, można z powodzeniem zakupić tego rodzaju produkty również w większych sklepach sieciowych i innych miejscach. Bardzo często zdarza się, że znaleźć je można nawet na stacji benzynowej, czy w sklepie z akcesoriami do samochodów, albo z narzędziami i materiałami budowlanymi. Bardzo ważne jest zawsze, aby wybierać produkty dobrych i znanych producentów. Oczywiście, kamizelka odblaskowa wszędzie będzie wykonana w podobny sposób i podobnie będzie ona kosztowała. Warto jednak zwrócić uwagę na rzeczy takie, jak gogle, czy kaski. Musi być to produkt wykonany z dobrej jakości wytrzymałego materiału. Nie warto kusić się na chińskie tanie podróbki, ponieważ mogą one nie spełniać podstawowych standardów. Doskonałej jakości produkty proponuje wiele naszych rodzimych firm.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy z nas powinien je znać i wcielać w swoje życie. Często w pośpiechu zapominamy o tych kwestiach, co może się dla nas skończyć niebezpiecznie. Również w miejscu pracy nie zrzucajmy wszystkich obowiązków na pracodawcę. Oczywiście, w dużej mierze odpowiada on za nasze bezpieczeństwo, jednakże każdy powinien mieć swój własny rozum.

 

Leave a Comment